DHI Kaş Ekimi

Kaş ekiminde DHI yöntemi

DHI tekniğinde kaş ekimi kıl kökü transferleri arasında, en fazla özen isteyen ve en fazla dikkat gerektiren uygulama kaş ekimidir. Kaş ekimi operasyonlarında doğal ve gerçekçi bir görünüm elde etmek önemlidir. Bunun için ekim yapılan greftlerin açısı yoğunluğu  ve yönünün doğal olması ve kaş çizgisinin dikkatlice çizilmesi gerekmektedir.  Uygulanan kaş ekimi operasyonlarında DHI implanter ile ekim tekniği uygulanmaktadır.

Kaş ekiminde bu tekniğin uygulanmasındaki neden kaşların ekileceği alanda FUE yönteminde olduğu gibi kanal açıp ekim işlemi var olan saç köklerine zarar verebileceğinden DHI yöntemi kullanılması daha uygundur.

Operasyon aşamaları

Saç köklerinin toplanması:
                Genelde saçı uzun olan kişilerde de uygulanan tıraşsız bir şekilde saç köklerinin toplanması bu yöntemde tercih edilir. İhtiyaç olan kök miktarının da az olması veköklerin tekli olmasından kaynaklı bu işlemin kolayca yapılabilmesini sağlayacaktır. Traşsız saç köklerinin toplanması, genelde donör bölgesinden saçların örtebileceği çok küçük bir alanın tıraş edilmesi ile bu alandan toplanan saç kökleri ile yapılır. Saç kökleri toplanırken sadece tekli saç kökleri toplanmalıdır. Çünkü tekli saç kökleri kaş bölgesinde estetik bir duruş gösterir. Bu işlemde saçların toplanması için açılan alana lokal anestezi uygulanır.

DHI tekniği ile gerçekleştirilen kaş ekim operasyonlarında ekim yapılacak alana da lokal anestezi uygulanır.
KAŞ EKİMİNDE  saç kökleri uygun açı ve yönlerle Choi implanter kalemlere yerletirip ekilir. Burada kaş ekiminde normal saç köklerinden çok daha farklı açılarla ekim yapılır. Bu estetik bir görünüm için en önemli en kritik aşamadır. Bu alanda oldukça tecrübeli kişiler tarafından uygulanmalıdır. 

Operasyon Sonrası

Operasyon sonrasındaki gün hem ekilen saç köklerinin sağlıklı deri ile tutunup tutunamadığı hem de diğer tıbbi komplikasyonların önlenebilmesi adına  pansuman yapılmalıdır.

DHI YÖNTEMİ ile kaş ekimi operasyonu 300 - 400 greft gibi çok fazla olmayan saç kökleri ile gerçekleştirildiği için yaklaşık olarak 2-3 saat sürmektedir.

Kaş Ekimi Sonrasındaki Sonuçların Gözlemlenmesi

DHI yöntemi ile ekilen kaşların büyümesi yine saç ekimi sürecinde olduğu gibi gerçekleşir. Ekim işlemi sonrası şok dökülme daha erken görülebilir bu süreçte yaklaşık 10 ile15 gün içinde olur. Sonrasındaki 3 ayda tatmin edici kaş görüntüsüne kavuşacaktır. Devam eden 8-12 ay içinde nihai sonucu görmek mümkündür.

PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma); bireyin belirli miktarda alınan kanın, PRP tedavisine  özel işlemlerle plazmasından ayrışması sağlayarak, vücuda  belirlenen bölgere geri verilmesi işlemidir. Vücutta kanın pıhtılaşmasında görev alan plateletler, büyüme fonksiyonları sayesinde yaraların iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır. Kanın içeriğinden elde edilen plazma, platelet hücresi bakımından zengin bir maddedir.

PRP tedavisinde ilaç kullanılmadan kişinin kendi kanından tedavi  uygulanır.. PRP tedavisi; saç dökülmesi, cilt gençleştirme, ağrı tedavileri, ortopedik tedaviler ve hücre yenilenmesi gibi birçok alanda kullanılabilir.

 

PRP İşlemi Nasıl Uygulanır?

PRP işlemi hastane de ve alanında uzman kişi tarafından uygulanması gereken bir işlemdir.

 • İşlem uygulanacak hastanın alınan kan hücresi, öncelikle özel bir tüp içerisinde muhafaza edilir. Alınan kanın steril ortamda tutulması gerekir.
 • Kan, içinde jel bulunan bir kabın içerisine yerleştirilir.
 • Santrifüje yerleştirilen tüpün içerisindeki kan maddeleri belirlenen dakika içerisinde ayrıştırılır.
 • Kan, plazma kısmından ayrılmış olur. Ayrışan plazma kısmı; trombositlerden ve büyüme fonksiyonlarından oldukça zengin bir maddedir.
 • Kan ayrıştırıldıktan sonra elde edilen karışım bir enjeksiyon yardımıyla gerekli bölgeye enjekte edilir.

PRP işlemi, bireyin ihtiyacına göre mezoterapi işlemiyle de kombin halinde uygulanabilir. PRP, 2-4 hafta aralıklarla,5 ya da 6 seans şeklinde uygulanabilir. PRP işlemi tamamlandıktan sonra yılda 1 ya da 2 kez gerçekleştirilen enjeksiyonlarla işlemin sürdürülmesi gerekir..

PRP işlemi uygulandığı 24 saat su değmemesi gerekir ve güneş ışınlarından korunması ve belirli aralıklarla masaj yapılması tavsiye edilir.

PRP Uygulaması Hangi Alanlarda Kullanılır?

 • Lazer işlemlerinden sonra vücudun yapılanma işlemini hızlandırmak için kullanılır.
 • Derinin parlaklık kazanabilmesi ve ihtiyacı olan esnekliğe ulaşabilmesi için kullanılır.
 • Saç yapısını güçlendirmek ve dökülmenin önüne geçmek için kullanılır.
 • Vücutta görülen kırışıklıkları önlemek için kullanılır.
 • Vücutta nükseden ağrılar için kullanılır.
 • Aşil tendonunun kopması işlemlerinde kullanılır ve ameliyatsız bir çözüm yöntemi sunar.
 • Derinin gördüğü yara ve çatlak gibi hasarları onarmak için kullanılır.
 • Medikal estetik işleminde; yüz, bacağın iç kısmı, el ve kollar, boyun gibi bölgelerde kullanılır.
   

PRP İşleminin Yan Etkisi Var Mıdır?

PRP işleminde de diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bir tecrübeli ve güvenli kişiler tarafından uygulandığına dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda işlemin enfeksiyon kapma riskine karşı steril ortamda uygulanması önemlidir. . PRP tedavisinin uygulandığı bölgede enjeksiyon alanında hafif şişlik ve morarma görülebilir. Ancak genel anlamda kişinin kendi hücreleri enjekte işleminde kullanıldığı için yan etkiler şiddetli biçimde görülmez.

Hamile ve emziren kadınların, kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerin, kanser geçmişi bulananların ve kan hastalıkları geçiren bireylerin PRP yaptırması sakıncalı olarak görülür.

Saç Ekimi ve Tedavileri